Felaket Kurtarma

İş sürekliliğinizin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Felaket Kurtarma (Disaster Recovery) Çözümleri

İşinizin sürekliliğinin sağlanması için, veri güvenliğinizin sağlanması, doğru yedeklenmesi, her zaman erişilebilir olması ve korunması gerekiyor. Şirket içerisinde ve/veya veri merkezlerinde oluşabilecek elektrik kesintisi, yangın, deprem ve diğer etkenler göz önünde bulundurularak, Felaket Senaryolarının oluşturulması ve aktif edilmesi gerekliliktir.

Felaket Kurtarma (Olağanüstü Durum Kurtarma) çözümümüz ile, Fiziksel veya Sanal Ortamda bulunan verilerinizin sürekli kopyasını alarak, olası kesinti anında yedek noktanızdan aktif olmasını sağlıyoruz.

Fiyatlandırma

DR noktaları, pasif hizmet olarak, felaket senaryosu durumunda kullanılacak lokasyonlar olduğundan yüksek maliyetler yerine en düşük maliyetler ile doğru hizmete ulaşmak önemlidir.

Çözümümüzde yalnızca veri boyutunuza bağlı olarak barınma ücreti ödersiniz. DR (Olağanüstü Durum Kurtarma) Lokasyonuna ihtiyaç duyduğunuzda, aktif edilecek bulut servislerin çalıştığı süre kadar ek faturanız oluşur. Lokasyonunuzda problemi çözerek, geri döndüğünüzde bu maliyet ortadan kalkar.

Doğru senaryonun ve doğru fiyatlandırmanızın oluşturulabilmesi için bizimle, 0216 606 09 29 numaralı telefonumuzdan ya da info@idebil.com mail adresimizden irtibata geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Felaket Kurtarma ( Disaster Recovery ), alternatif kullanımı ile Felaket Önleme, özetle sürekliliğine ihtiyaç duyduğumuz uygulamaların farklı bir lokasyonda anlık olarak yedeklenmesi ve her zaman çalışmaya hazır şekilde bekletilmesidir.

Tek lokasyondan sağlanan yayınların kaybolma riski her zaman olacaktır. Veri kaybı riskine karşı günümüzde ileri teknoloji kullanan yedekleme ( backup ) mekanizmaları ve senaryoları işletiliyor ancak, basit bir örnek ile Yangın, Elektrik Kesintisi gibi lokasyona tamamen erişimi iptal eden etkenler gözönüne alındığında, yedek geri yükleme işlemi sürekliliğinizi sağlamayacaktır.

Bu noktada, daha önceden bu riskler öngörülerek oluşturulan Felaket Senaryoları devreye girmektedir.

Felaket Senaryosu ( Disaster Recovery Plan ), dijital verilerimizin sürekliliğinin sağlanması için olası riskler göz önünde bulundurularak hazırlanan alternatif plan(lar)dır.

Felaket Senaryosu Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle riskler oluşturulmalıdır. Bugün göz önünde bulundurulması gereken temel riskler şöyledir;

  • Elektrik Kesintisi
  • Yangın
  • Deprem
  • İnternet Servis Sağlayıcısı Problemleri
  • Donanımsal Arızalar

Bu risklere, lokasyonunuza bağlı özel durumlarda eklenerek, her senaryo için yapılacak işlem listesinin çıkartılması gerekmektedir. Bu sorular tamamen kurumunuza özelleştirilmiş şekilde çıkartılır.

Örnek olarak, yalnızca Muhasebe veritabanını kendi lokasyonunda bulunduran, tek kullanıcılı bir kobi için, “Muhasebe veritabanı sunucusunun bozulması durumunda alınacak aksiyon nedir?” sorusunu sorabiliriz.

Risklere karşı alınacak önlem planlarının bütünü Felaket Senaryosu anlamına gelmektedir.

İlgili Yazılar

Biz sizi arayalım?

Sizi daha detaylı bilgilendirebiliriz.